Seter irlandzki dwukolorowy różni się od swych kuzynów nie tylko umaszczeniem. Choć wyglądać może nieco mniej szlachetnie, to jego ruchy są bardziej dostojne. Jest również odrobinę niższy i mocniejszy, ponieważ hoduje się go głównie do pracy. Jego uszy są osadzone wyżej, a pióra na nogach są krótsze. Jeśli chodzi o charakter odmiana ta jest bardzo podobna do mahoniowej, ale mniej porywcza. Przede wszystkim jednak czerwono-biały seter w 1989r. został uznany za odmienną rasę.
Mamy przyjemność przedstawić artykuł przygotowany w porozumieniu z wet-redlowo.pl
Pochodzenie
Jak wspominaliśmy opisywana rasa występuje w dwóch odmianach – mahoniowej i czerwono-białej. Wszelkie pozostałe odmiany typu: krótkowłosy lub czarny zostały wyparte z populacji. Jeśli więc widziałeś np. czarnego setera, najprawdopodobniej był to mieszaniec lub seter szkocki gordon. Ale wróćmy do historii…
Seter mahoniowy jest zdecydowanie popularniejszy, łatwiej więc o jego dostępność m.in. w Polsce. Druga odmiana jest bardziej unikalna. Tłumaczy to m.in. jego pochodzenie. Korzenie setera irlandzkiego o tej barwie sięgają XVIII w., choć możliwe, że istniały nawet w XVI w. Szczyt ich popularności trwał jednak w XVII i XVIII w. Wówczas były to przede wszystkim psy sportowe zamożniejszej części społeczeństwa. Wtedy widywano głównie odmianę czerwono-białą, ponieważ dopiero z niej zaczęto selekcjonować barwę mahoniową. W XIX w. zaczęły zastępować je psy o jednolitej maści i ich poprzednikom zaczęło grozić wyginięcie. Nie polepszyła ich sytuacji Pierwsza Wojna Światowa, na szczęście mimo zniszczeń w wielu hodowlach, odmiany czerwono-białej zostało na tyle dużo, by hodowle mogły rozpocząć odtwarzanie rasy. Od lat 40-tych XX w. odmiana ta przeżywa renesans
Adopcja
Adopcja psa, szczególnie jeszcze małego, prosto z hodowli to bardzo ekscytująca, ale i wymagająca sprawa. W wypadku dwukolorowej odmiany setera irlandzkiego problem pojawia się już w momencie poszukiwania odpowiedniej hodowli. Niestety w Polsce nie ma zbyt wiele hodowców, któzy zaoferowaliby nam szczenię czerwono-białego setera irlandzkiego. Czasem na miot, z którego przygarniemy szczenię trzeba czekać z wyprzedzeniem. Warto jednak to zrobić, a w międzyczasie przygotować się do adopcji najlepiej jak to możliwe.
Przede wszystkim sprawdźmy hodowlę, z której zamierzamy kupić szczeniaka. Hodowlę założyć jest łatwo, trudniej utrzymać w niej odpowiednie warunki i utrzymać cechy rasowe wśród podopiecznych. Dlatego najpierw sprawdźmy czy hodowla jest zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce. Jest to absolutna podstawa! Tam upewnijmy się, że hodowca utrzymuje cechy rasowe FCI, które następnie najlepiej sprawdzić na własne oczy. Przy okazji zerknijmy w jakich warunkach żyją psy. Czasem lepiej zapłacić więcej, ale mieć pewność, że nasz przyszły czworonożny przyjaciel będzie spełniał nasze wymagania i obietnice hodowcy: będzie zdrowy, zgodny z cechami rasowymi, bez traum i w dobrej kondycji. Cena czerwono-białego setera irlandzkiego jest wyższa od ceny odmiany mahoniowej: to ok. 3500-5000zł i może wciąż wzrastać.
Jak przygotować się do adopcji
Każdy szczeniak potrzebuje bezpiecznego i przyjaznego środowiska, w którym będzie żył. Warto więc odpowiednio przygotować dom do przyjęcia nowego przyjaciela. Wiadomo, że szczeniaki są bardzo ciekawskie, nie znają jeszcze komend, a przy tym mają mnóstwo energii. W końcu muszą poznać dokładnie nas, nowy dom i cały świat, który tylko czeka na ich czujne noski. Poniżej przedstwiamy listę rzeczy, które zapewnią szczeniakowi bezpieczeństwo:
- schowaj wszelkie toksyczne płyny – kosmetyki detergenty lub zamontuj blokady drzwiczek do szafek, gdzie się znajdują, To samo zrób z lekami,
- pochowaj kable, które mogłyby zostać przegryzione,
- na czas twojej nieobecności możesz zamontować przed schodami lub wyjątkowo śliskimi powierzchniami barierki, które uchronią zwierzaka przed upadkiem i urazem,
- toksyczne rośliny, a także ludzką żywność niebezpieczną dla psów trzymaj z dala od ich pyszczków. Muszą być albo poza ich zasięgiem, ale w ogóle niedostępne w domu, Jeśli szczeniak zje coś, co zaszkodzi jego zdrowiu – w ciągu dwóch godzin zgłoś się do lekarza weterynarii,
- dbaj o temperaturę i nawilżenie powietrza w domu – w lato zamontuj wentylator i nawilżacz, zimą dbaj o ciepło,
- jeśli masz ogród – postaw ogrodzenie. Pamiętaj też, by pies był zachipowany na wypadek ucieczki!
- nie stosuj trutki na szczury, czy ślimaki – przez przypadek może otruć się nim twój pies
Poza tym należy pamiętać, by zapewnić szczeniakowi odpowiednią ilość uwagi i miłości. Tresujmy go już od najmłodszych lat, by później nie było problemu z nieposłuszeństwem. Do roku szczeniak setera irlandzkiego nie powinien być zbyt mocno przeciążany fizycznie, ponieważ narażony jest na dysplazję stawów biodrowych. Później jednak trzeba pamiętać, że są to psy wymagające bardzo dużej ilości aktywności fizycznej i umysłowej. Jeśli twój pies będzie musiał zostawać w przyszłości sam w domu – przygotowuj go do tego od najmłodszych lat. I ostatnia rzecz: setery irlandzkie uwielbiają dzieci, jednak tak jak z każdym psem trzeba je najpierw oswoić z nowym człowiekiem. Dzieci zaś powinny zostać nauczone co wolno, a czego nie w stosunku do futrzanego przyjaciela.