Żywienie setera irlandzkiego – jaka karma dla setera?

Odpowiednie żywienie setera irlandzkiego będzie konieczne, aby pies cieszył się odpowiednim zdrowiem. Dieta jest szczególnie istotna u psów dużych raz, ponieważ odpowiednio dobrana, umożliwi uniknięcie problemów kostno-stawowych, jak również zagwarantuje zdrowy rozwój szczeniąt.
żywienie setera irlandzkiego

Żywienie setera irlandzkiego – jaka karma dla setera?

Potrzeby żywieniowe psów tej rasy nie odbiegają znacząco od potrzeb innych przedstawicieli gatunku. Jako pies żywiołowy i energiczny seter irlandzki może potrzebować większej ilości kalorii, szczególnie w okresie wzrostu. Karma powinna być pełnomięsna, bogata w składniki odżywcze. Możesz podawać zarówno suchą, jak i mokrą, jednak ważne, aby była ona pozbawiona zbóż.

Źródło https://zwierzaki.pl/seter-irlandzki

Najlepszym wyborem będzie karma przeznaczona dla psów ras dużych, warto jednak pamiętać, że konkretny produkt trzeba koniecznie dobrać do wieku psa. Wyróżnia się karmy przeznaczone dla najmłodszych szczeniąt, psów, które wciąż się rozwijają, jak również zwierząt dorosłych i starszych. Każdy rodzaj karmy, będzie różnił się składem, oraz w przypadku karmy suchej, wielkością granulek.

Karma dla setera irlandzkiego w przypadku dorosłego osobnika będzie dość kaloryczna, aby zapewnić tej bardzo energicznej rasie dużą ilość energii. W przypadku starszych zwierząt jednak, ruchu jest znacznie mniej, dlatego karmy przeznaczone dla psich seniorów mają mniej kalorii w 100 g, dzięki temu zwierzę pozostaje najedzone, jednak nie pojawia się problem z ewentualną otyłością. Karmy odpowiednie dla szczeniąt posiadają dużą gęstość energetyczną, dzięki czemu umożliwiają szybki i zdrowy wzrost zwierzęcia, jak również dają dużą ilość niezbędnej energii. W przypadku karmy suchej szczenięta posiadają odpowiednio dla siebie dostosowane granulki, które są znacznie mniejsze i łatwiejsze w rozgryzieniu.

Zastanawiając się, do jakiego wieku rośnie seter irlandzki trzeba liczyć się z tym, że jest to pies rasy dużej, tak więc będzie rósł do około 18 miesiąca życia. Trzeba jednak pamiętać, że nawet w momencie zahamowania wzrostu, nie będzie to oznaczało, że kościec psa nie będzie się zmieniał. Wraz z dojrzewaniem zwierzęcia zmieniać się może jego postawa, pies nabierze muskulatury i masy. Za moment, w którym zwierzę ma już odpowiednią masę i wzrost, można więc uznać wiek ok. 3 lat.

Zobacz też:  Seter irlandzki - waga. Ile powinien ważyć seter irlandzki?

Seter irlandzki waga

Ile będzie docelowo ważył pies? Wszystko zależy od tego, czy jest to samiec, czy samica. Suczki będą mniejsze i lżejsze od psów, ich waga będzie wahać się w granicach 24-29 kg u dorosłego osobnika. W przypadku psów będzie to między 27 kg a 32 kg. Warto brać pod uwagę wagę, podczas doboru odpowiednich porcji pokarmu dla psa, dzięki temu możliwe będzie uniknięcie otyłości. W przypadku osobników o nietypowej wysokości (większej lub mniejszej niż typowo u rasy) należy wziąć to pod uwagę przy sprawdzaniu odpowiedniej masy ciała.

Efekty nieodpowiedniej diety

Niedostosowanie żywienia do potrzeb zwierzęcia może mieć opłakane skutki. Najczęściej spotkanymi schorzeniami będą problemy ze stawami. Z czego one wynikają? Podstawowy problem to niedostarczenie dla szczenięcia odpowiedniej ilości składników odżywczych sprawia to, że kości i stawy nie są wystarczająco wytrzymałe, kiedy pies dorośnie. Kolejnym problemem, jest zbyt duża masa ciała, spowodowana nieodpowiednio dobraną dietą. Pies taki, podczas ruchu będzie znacznie bardziej obciążał swoje kości, co za tym idzie, zwiększy się ryzyko urazów. Wśród popularnych schorzeń związanych z nieodpowiednim żywieniem wyróżnić można też choroby skóry, jak również możliwość wystąpienia skrętu żołądka.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *