Seter irlandzki – opinie. Jakie są setery irlandzkie?

Wiele osób twierdzi, że setery irlandzkie nie posiadają wad – ale czy faktycznie tak jest? Patrząc na ich wygląd i usposobienie, faktycznie można w to uwierzyć. Niestety każde żywe stworzenie posiada większe czy mniejsze wady. Jakie są setery irlandzkie? Tego dowiesz się w niniejszym artykule.
seter irlandzki opinie

Seter irlandzki – usposobienie

Seter irlandzki posiada charakter psa myśliwskiego. Jest dobrze ułożony, łatwo go socjalizować i tresować. Mimo tego, że uwielbia polować na inne zwierzęta, dla ludzi jest bardzo czułym, kochającym zwierzęciem domowym. Problemem może być trzymanie go w domu z kotem, ale jeśli przyzwyczaimy zwierzęta do sytuacji będzie to jak najbardziej możliwe. Setery to psy ciche, więc nie nadają się na stróży. 

Dla kogo seter irlandzki będzie odpowiednim wyborem? Dla osób lubiących przygody, aktywność fizyczną, długie spacery, ale także odpoczynek. Jeżeli lubisz zwracać na siebie uwagę, seter irlandzki na pewno Ci w tym pomoże – od jego wyglądu ciężko odciągnąć wzrok. 

Seter irlandzki – zalety i wady rasy

Seter irlandzki to pies o bogatej osobowości, który posiada wiele zalet i wad

Zalety setera irlandzkiego:

  1. Piękny wygląd – elegancka sylwetka, dynamiczny ruch, lśniący, długi włos, 
  2. Aktywność – uwielbia ruch ale także sen, dlatego świetnie sprawdzi się dla osób, które cenią sobie w życiu równowagę, 
  3. Cicha rasa – seter irlandzki nie szczeka zbyt często, no chyba, że w momencie dużej ekscytacji, jeśli bawi się z innymi psami lub próbuje dogonić zdobycz, 
  4. Czuły, pozbawiony agresji – psy tej rasy są łagodne i darzą większość ludzi oraz zwierząt sympatią, 
  5. Niewymagający – setery irlandzkie są aktywne, ale nie wymagają nie wiadomo jakich aktywności, np. treningów sportowych, ekstremalnych wycieczek. Zdecydowanie wystarczy im spokojny, dłuższy spacer po okolicy. 

Wady setera irlandzkiego:

  1. Piękna, długa sierść zbiera wszelką roślinność na spacerach, dlatego trzeba wyjątkowo dbać o jej wyczesywanie i oczyszczanie z zabrudzeń. 
  2. Setery irlandzkie to psy uwielbiające polowanie, dlatego na spacerach może być problem z odciągnięciem go od jeża, wiewiórki czy ptaków. 
  3. Utrzymywanie dużego psa, który uwielbia rzucać się w pogoń, może skutkować kontuzjami nadgarstka.
  4. Setery irlandzkie na spacerach uwielbiają się włóczyć, wchodzić w zakamarki, krzaki, wąskie przejścia i dróżki.
  5. Mimo, że setery nie wymagają urozmaiconej aktywności fizycznej, z pewnością nie jest to pies dla leniuchów. Nie wytrzymają zbyt długo na kanapie. 
Zobacz też:  Seter irlandzki mahoniowy - opis i opinie umaszczenia

Seter irlandzki – opinie właścicieli

Opinie o seterze irlandzkim krążące wśród hodowców i właścicieli są bardzo różne. Szczególnie podkreśla się fakt, że psy tej rasy uwielbiają biegać oraz być aktywne fizycznie. Ze względu na to, że są to psy myśliwskie, właściciele muszą borykać się z uciekaniem psa na dalekie odległości, nie reagowaniem na przywołanie. Na instynkt nie działają nawet smakołyki, więc aby okiełznać setera potrzeba zaczerpnąć specjalistycznej wiedzy. W domu są to zwierzęta kochane, czułe, okazujące przywiązanie do swojego pana.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też