Seter irlandzki – dla kogo ta rasa?

Setery irlandzkie to rasa psów, które jak wskazuje nazwa, pochodzą z XIX wiecznej Irlandii. Ze względu na swoje piękne, mahoniowe, czerwonawe lub kasztanowe umaszczenie, bywają również określane jako setery czerwone.
seter irlandzki dla kogo

Seter irlandzki – dla kogo ta rasa będzie odpowiednim wyborem? 

Setery irlandzkie mają smukłą, dostojną sylwetkę i są nieco mniejsze od swoich kuzynów – seterów angielskich i szkockich. Zazwyczaj dorastają do rozmiarów pomiędzy 55, a 67 centymetrów w kłębie i ważą przy tym od 24 do 32 kilogramów. To zwierzęta stosunkowo zdrowe i długowieczne – dożywają średnio 12 – 15 lat. 

Setery irlandzkie to rasa psów myśliwskich. Pierwotnie były to tak zwane “psy ptasie” – czyli takie, które używane były przy polowaniach na ptactwo. Dziś pełnią głównie funkcje towarzyszące. Te kochające zabawę psy są niezwykle sympatyczne, nie tylko ze względu na płomienną sierść, ale także atletyzm, wdzięk i entuzjazm. Mieszkanie z seterem irlandzkim to pewność posiadania szczęśliwego, przyjaznego towarzysza, który dzięki swojemu charakterowi zawsze jest gotowy na zabawy i spacery. Stosunkowo długo trwa u nich proces dojrzewania, dlatego bardzo długo zachowują szczenięcy entuzjazm i duże pokłady energii. 

Nic nie sprawia większej przyjemności seterowi irlandzkiemu, niż robienie nowych rzeczy i odwiedzanie nowych miejsc, zwłaszcza jeśli dotyczą one ptaków. Chociaż nie widuje się go tak często w terenie, jak inne rasy sportowe, jego instynkt łowiecki nadal jest silny. Raz przeszkolony na ptakach, nigdy nie potrzebuje kursu przypominającego.

Czy seter irlandzki to rasa dla Ciebie?

 Setery irlandzkie są prawdopodobnie definicją „psów rodzinnych”. 

Chociaż seter irlandzki jest bardzo wesoły i towarzyski – co czyni go doskonałym psem rodzinnym – jest jednocześnie psem dosyć wymagającym, zarówno pod względem wychowania, jak i pielęgnacji. Jest pełen energii, dlatego wymaga co najmniej godziny ćwiczeń dziennie. Ważne jest, aby zapewnić mu duże ogrodzone podwórko, najlepiej blisko lasu, na którym będzie mógł biegać (ze względu na gabaryty raczej nie nadaje się do mieszkań), a także bardzo aktywna rodzina, która będzie go włączać we wszystko, co robi. Jeśli szukasz pupila, który nigdy nie będzie miał dość twojego towarzystwa, seter będzie doskonałym wyborem. Natomiast pozostawiony sam sobie, może rozwinąć lęk separacyjny.

Zobacz też:  Seter irlandzki mały - Jak zajmować się szczeniakiem?

 Ze swoim temperamentem są wspaniałymi psami terapeutycznymi i można je spotkać odwiedzając hospicja, domy spokojnej starości i szpitale dziecięce, gdzie rozprzestrzeniają atmosferę ciepła, humoru i miłości.

 Setery irlandzkie są znane ze swojej inteligencji, ale bywają też psotne i niezależne. Ich szkolenie wymaga dużo cierpliwości i konsekwencji, dlatego ułożenie setera irlandzkiego wymaga doświadczenia. Rasa ta wolno dojrzewa, więc nawet dorosłe już psy ze swoim szczenięcym entuzjazmem i poziomem aktywności, są świetnymi towarzyszami zabaw dla dzieci. Jego przyjazna natura sprawia również, że toleruje inne zwierzęta w domu, a nawet dobrze się z nimi komunikuje, dlatego nadaje się do zamieszkania w domach, w których nie będą pierwszymi czworonogami.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też