Seter irlandzki – hodowla. Jaką hodowlę seterów irlandzkich wybrać?

Odpowiedni wybór hodowli setera irlandzkiego jest bardzo ważny. Przede wszystkim musi to być dobra, legalna hodowla, najlepiej zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce. Warto też porozmawiać z kilkoma hodowcami i dołączyć do grup poświęconych rasie.
seter irlandzki hodowla

Legalna hodowla setera irlandzkiego

W Polsce legalnie można sprzedawać szczeniaki, jeśli posiada się zarejestrowaną hodowlą. Stowarzyszeń, do których mogą należeć hodowcy jest bardzo wiele. Jednak najlepiej wybrać hodowlę, która należy do Związku Kynologicznego w Polsce, który jako jedyny jest uznawany przez międzynarodową organizację FCI.

Przy wyborze hodowli warto jest na wstępie zapytać hodowcę o najważniejsze sprawy. Jeśli rozmowa się nie klei, to lepiej poszukać innej hodowli.

O co pytać w hodowli seterów irlandzkich?

  • po jakich rodzicach planowane są szczeniaki,
  • czy rodzice pracują,
  • jakie są wyniki badań na dysplazję u rodziców szczeniąt.

Seter irlandzki – dla kogo będzie szczeniak?

Dobry hodowca również będzie chciał zadać kilka pytań. Na pewno zapyta dlaczego wybór padł akurat na tę rasę. Dlatego zawczasu dobrze jest dowiedzieć się dla kogo seter irlandzki najlepiej się nadaje. Poza tym hodowca będzie chciał wiedzieć jakie warunki jego szczeniak będzie miał zapewnione. No i najważniejsza sprawa – o jakiego szczeniaka chodzi.

Nie powinny dziwić pytania o pożądaną płeć małego setera irlandzkiego oraz o to do czego pies ma być. Innego szczeniaka szuka myśliwy do pracy w łowisku a innego rodzina, która chce mieć domowego pupila.

Na co zwrócić uwagę w hodowli seterów irlandzkich?

Dobry hodowca będzie chciał poznać osoby zainteresowane kupnem jego szczeniąt. Odwiedziny w hodowli to świetna okazja, żeby lepiej poznać hodowcę i jego psy. Rady od hodowcy mogą być bezcenne. Żywienie setera irlandzkie i jego wychowanie każdy hodowca tej rasy ma w małym palcu. Jeśli ma to być pierwszy pies tej rasy w domu, tym bardziej warto z takiej wiedzy i doświadczenia korzystać.

Zobacz też:  Seter irlandzki mahoniowy - opis i opinie umaszczenia

Przy wyborze szczeniaka setera irlandzkiego warto również zdać się na hodowcę. To on najlepiej poznał maluchy, które urodziły się w jego hodowli i jemu także zależy na tym by jak najlepiej odnalazły się w nowych domach.

Seter irlandzki hodowla: czeklista

Przed ostatecznym wyborem hodowli – sprawdź odpowiedzi na te pytania:

  • czy hodowca robi wywiad z kupującym
  • czy rodzice miotu mają obowiązkowe badania
  • czy hodowca mówi o wadach rasy
  • czy hodowca służy radą w wyborze zwierzęcia
  • czy hodowca chętnie mówi o swoich psach

Jeśli odpowiedź, na którekolwiek z tych pytań brzmi “nie”, to lepiej dobrze przemyśleć zakup szczeniaka z danej hodowli. Dobra hodowla to taka, która jest prowadzona z pasją. Natomiast na pewno nie warto sugerować się tym, gdzie mieszka hodowca czy jak wygląda jego dom. Piękne wnętrza nie zawsze idą w parze z miłością do zwierząt. Dlatego wybierając hodowlę należy przede wszystkim takiej, w której najważniejsze są pasja, zamiłowanie do hodowanej rasy i miłość do zwierząt.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też