Seter irlandzki mały – Jak zajmować się szczeniakiem?

Seter irlandzki mały, który dopiero opuścił hodowlę, potrzebuje dobrego przewodnika. Opiekun malucha musi nauczyć go podstawowych psich umiejętności oraz zadbać o jego prawidłowy rozwój fizyczny i psychiczny (socjalizacja).
seter irlandzki mały

Niezbędne rzeczy w domu

Zanim pojawi się nowy członek rodziny, trzeba przygotować mu miejsce. Szczeniak będzie potrzebować:

  1. legowisko
  2. miskę na wodę
  3. miseczkę na jedzenie
  4. zabawki
  5. gryzaczki

Hodowca na pewno wyposaży malucha w wyprawkę, w której będzie jedzonko na pierwsze dni oraz kocyk pachnący mamą i rodzeństwem, ale nowy opiekun musi zadbać o całą resztę.

Przed przyjazdem małego setera irlandzkiego trzeba też zadbać o to, by na podłodze nie było luźnych kabli. Szczeniaczek może próbować je gryźć. Warto też przygotować wszystkich członków rodziny na to, że psie dziecko może niszczyć i brudzić w domu. W końcu to jest jeszcze maleństwo, które dopiero musi się wszystkiego nauczyć.

Mały seter irlandzki – opieka nad szczeniakiem

Szczeniaczek musi mieć swoje miejsce, gdzie będzie mógł w spokoju odpoczywać. Dobrze jest położyć legowisko w takim miejscu, żeby piesek mógł bez problemu spać i wypoczywać. W legowisku pieska może się znajdować kocyk i zabawka.

Obowiązkowo należy zapewnić maluchowi stały dostęp do wody. Miskę najlepiej postawić na płytkach lub na jakiejś podkładce. Pies pijąc może rozchlapywać wodę w koło miski, więc warto zadbać o łatwość sprzątania. Trzeba też pamiętać, że szczeniaka karmi się częściej niż dorosłego psa – w kwestii liczby posiłków najlepiej zdać się na hodowcę.

Szczeniak setera – uwaga na stawy

Seter irlandzki, podobnie jak wiele średnich dużych ras psów, jest narażony na dysplazję stawów biodrowych. Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi tej choroby są:

  • nadmierny przyrost wagi,
  • bieganie i skakanie po śliskich powierzchniach,
  • częste chodzenie po schodach,
  • niedoborowa dieta.

Szczeniaki setera irlandzkiego powinny być karmione wysokiej jakości karmą dla szczeniąt dużych ras. Opiekun musi dbać o to, by maluch nie jadł za dużo. W tym przypadku zdecydowanie lepiej, żeby pies był odrobinę za chudy niż za gruby.

Zobacz też:  Seter irlandzki - wady posiadania tej rasy

W miarę możliwości dobrze jest ograniczyć chodzenie, a zwłaszcza zbieganie po schodach. Bezwzględnie trzeba też unikać zabaw na śliskich i niestabilnych powierzchniach. Ta ostrożność zaprocentuje zdrowymi stawami u dorosłego psa. Warto wiedzieć do jakiego wieku rośnie seter irlandzki. Psy osiągają wzrost docelowy około pierwszego roku życia i do tego momentu trzeba szczególnie dbać o stawy.

Mały seter irlandzki – podstawowy trening

Pracę z pieskiem najlepiej zacząć jak najwcześniej. Trening ze szczeniaczkiem daje bardzo dużo radości i satysfakcji, ale czasem wystawia cierpliwość człowieka na próbę. Pierwszą rzeczą, której każdy chce nauczyć malucha jest zachowanie czystości w domu. To oznacza wychodzenie na toaletę po każdym posiłku, drzemce czy zabawie. Ale wpadki mogą się zdarzać bardzo długo – to zupełnie normalne i trzeba po prostu być gotowym na częste sprzątanie.

Od początku warto uczyć szczeniaka setera irlandzkiego przychodzenia na zawołanie. Seter irlandzki, jak każdy pies myśliwski może mieć skłonność do ucieczek. Dlatego im wcześniej nauczy się przybiegać do człowieka, tym mniej później będzie stresów.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też