Jak wychować setera irlandzkiego? Jak ułożyć naszego pupila.

Setery irlandzkie są wierne, oddane i naprawdę uwielbiają ludzi. Niestety, wychowanie i tresowanie ich to nie lada wyzwanie, nawet dla doświadczonych osób. Jak wychować setera irlandzkiego? Czy jego tresura faktycznie zawsze jest trudna? Tego dowiesz się w niniejszym artykule.
jak wychować setera irlandzkiego

Seter irlandzki – jak go wychować?

Wychowanie setera irlandzkiego powinno się zacząć już od szczeniaka. Dzięki temu mamy większe szanse na nawiązanie bliższej więzi z pupilem i możliwość wpojenia mu odpowiednich zasad od najmłodszych lat. Setery są bardzo niezależne oraz często rzucają się w pogoń za ptakami i innymi zwierzętami. W związku z tym najważniejsza w tresurze setera irlandzkiego jest nauka przychodzenia na zawołanie. Psy myśliwskie często odbiegają od opiekuna na duże odległości, więc dla bezpieczeństwa psa i otoczenia powinniśmy zadbać o nauczenie go posłuszeństwa. Przy wychowywaniu setera irlandzkiego należy stosować pozytywne nagrody, metody i zabawę, aby nie zniechęcić naszego czworonoga. Trzeba być konsekwentnym i systematycznym – nie odpuszczać nauki i wracać do niej przy każdej okazji. Setery są bardzo inteligentną rasą i wyczują niezdecydowanie opiekuna, więc szkolenie musi być dobrze zaplanowane oraz poprowadzone przez właściciela.

Pamiętajmy, że seter irlandzki porusza się galopem, ze względu na swoją fizjologię – dlatego nauka chodzenia przy nodze może być dla niego problematyczna. Nie denerwujmy się na pupila, ponieważ może on wyczuć od nas negatywną energię i źle wpłynie to na relacje. Setery irlandzkie nie nadają się do życia w zamknięciu, dlatego pamiętajmy o zapewnieniu mu odpowiedniej ilości aktywności fizycznej – zaspokojony pies lepiej reaguje i przyswaja trening. 

Seter irlandzki – podsumowanie

Setery irlandzkie mimo swojego wspaniałego charakteru – przywiązania i okazywania czułości właścicielowi, są bardzo trudne w wychowaniu i tresowaniu. Podczas układania psa, należy być łagodnym, wyrozumiałym ale także konsekwentnym oraz stanowczym. Jeżeli nie poradzimy sobie z nauczeniem psa podstawowych komend, warto skorzystać z pomocy specjalisty – profesjonalnego trenera lub szkółki dla psów. Trudności w wychowaniu wynagrodzi wspaniały charakter setera irlandzkiego.Zobacz także:
Zobacz też:  Czy seter irlandzki się leni? - charakter i podstawowe potrzeby rasy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też