Charakter setera irlandzkiego. Leniwy czy myśliwy?

Wychodzisz na spacer do parku i raptem widzisz widok, od którego ciężko odwrócić wzrok. Lśniący mahoń sierści faluje delikatnie na wietrze, szczupłe, długie łapy kroczą dostojnie u boku człowieka. Myślisz sobie – ten pies musi być usposobieniem artystokratycznej elegancji i spokoju. Aż raptem człowiek czuje szarpnięcie, wypuszcza smycz a wytworny pies rusza dzikim susem w chaszcze, obwąchuje teren po czym z zawrotną prędkością wskazuje do pobliskiego stawu.
seter irlandzki charakter

Ten krótki opis doskonale pokazuje jaki jest seter irlandzki. Z jednej strony to elegancki pies – piękny, posłuszny i o eleganckim kroku. Z drugiej strony nie można zapomnieć o jego myśliwskiej naturze. Pełen entuzjazmu, energii, ze ściśle określonym celem zwęszenia czegoś interesującego. W tym artykule przybliżyły wam niejednoznaczny portret tej wspaniałej rasy. I zastanowimy się m.in. czy seter irlandzki jest leniwy lub czy będzie dobry dla leniwych psiarzy?

Niniejszy artykuł powstał dzięki wsparciu serwisu tresura-psa.pl

Myśliwy i sportowiec

Pierwsza wzmianka o tej rasie pochodzi z 1803r. Z czasopisma “Weteran Sportsmen”. W 1882r. powstał Klub Setera Irlandzkiego i rozpoczęła się popularność tej rasy. Kilka lat później ustalono wzorzec tej rasy, a w 1998r. Klub opublikował Styl Pracy Rasy. Od tamtej pory rasę hoduje się wedle ścisłych wytycznych, tak by utrzymać ją w zdrowiu, pielęgnować określony wygląd i utrzymywać myśliwskie umiejętności. To ostatnie bowiem było motorem stworzenia setera irlandzkiego. Miał on być towarzyszem w polowaniach na ptactwo. Choć dzisiaj o polowaniach mówi się już rzadko, to korzenie tej rasy widzimy bez względu na to czy będzie to pies rodzinny czy sportowy. Jeśli więc, kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy seter irlandzki to pies myśliwy – teraz już wiesz i lepiej o tym nie zapominać.

Seter irlandzki to pies o wyjątkowej kondycji fizycznej. Jest pełen energii aż do późnego wieku, której pokłady wydają się często nie kończyć. Dlatego bardzo ważne jest by zapewnić mu dużo aktywności fizycznej na otwartej przestrzeni. Może brać udział w psich sportach, być towarzyszem biegania lub jazdy na rowerze.

Przy tym seter irlandzki jest bardzo inteligentny, czujny i ma świetny węch. Warto zadbać o jego szkolenie, które nie powinno zawierać kar i krzyków, ale za to dużo konsekwencji. Zdecydowanie się to opłaci. Dobra tresura i duża dawka aktywności fizycznej po pierwsze uchroni nas przed nieposłuszeństwem i zniszczeniami, które mógłby wywołać znudzony, sfrustrowany i żądny uwagi pies. Po drugie dzięki temu stworzymy z nim wyjątkową więź. Wciąż jednak należy pamiętać o tym, że czasem myśliwska natura może zwyciężyć i kiedy seter irlandzki złapie trop może uciec. Warto więc zaopatrzyć go w chip i adresówkę.

Zobacz też:  Czy seter irlandzki to pies myśliwski - polowanie a spacery

Towarzysz

Wiadomo, że tak jak ludzie mają różne charaktery, tak i psy. Można jednak powiedzieć, że większość seterów irlandzkich to psy o łaodnym usposobieniu, które sprawdzą się w domu z dziećmi oraz z innymi psami. Rasa ta jest chętna do zabaw, a przy tym cierpliwa. A wiadomo jaką pokusą dla dziecka może być piękny, futrzasty przyjaciel lub dla drugiego pełnego entuzjazmu psa. Pamiętajmy jednak, że nawet pies potrzebuje czasem odpocząć i pobyć sam. Jeśli więc wcześniej znałeś tę rasę głównie z domu znajomego, mógł wywrzeć na tobie złudne wrażenie niezbyt aktywnego psa. Pamiętaj jednak o tym, że najpewniej ma ze sobą kilka godzin biegania po polach i właśnie potrzebuje w ciszy zregenerować siły.

W przypadku obcych ludzi początkowo wykazuje niepewność i dystans, jednak szybko się przyzwyczaja.
Seter irlandzki to urodzony towarzysz. Potrzebuje obecności człowieka w swoim życiu, którego obdarzy wiernością i pięknym uczuciem. Z pewnością jest to duża zaleta, w końcu tym właśnie mają być psy – naszymi towarzyszami. Decydując się jednak na tę rasę pamiętajmy, że źle znosi samotność. To psy bardzo wrażliwe, dlatego pozostanie samemu w domu przez cały dzień może być dla niego trudnym doświadczeniem. Jeśli jednak sytuacje takie są nie do uniknięcia – warto psa do nich powoli przyzwyczajać. A gdy już wrócimy do domu z pewnością przywita nas z całym swoim entuzjazmem.

Czy seter będzie do mnie pasował?

Dla kogo seter będzie odpowiedni? Po przybliżeniu charakteru setera irlandzkiego kilka rzeczy wiemy na pewno. Z pewnością nie jest to pies leniwy i potrzebuje opiekuna gotowego poświęcić mu dużo czasu – zarówno w celu tresury, jak i do codziennych zabaw. Jednocześnie jednak jest to pies dla tych, którzy pragną stworzyć silną więź z tym inteligentnym psem. Jeśli więc nie jest ci obcy sport, lubisz łono natury i masz rodzinę lub inne psy to seter irlandzki zdecydowanie dla ciebie.

Zobacz też:  Jak wychować setera irlandzkiego? Jak ułożyć naszego pupila.


Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też