Tresura setera irlandzkiego – wychowanie, treningi

Setery irlandzkie powstały jako psy myśliwskie, jednak w obecnych czasach stają się coraz bardziej popularne jako rasa towarzysząca. Jak powinno wyglądać wychowanie setera irlandzkiego? Na jakiego rodzaju treningi warto postawić? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.
tresura setera irlandzkiego

Chociaż setery są entuzjastyczne i żywiołowe, wykazują również pewną niezależność i potrzebują przestrzeni osobistej. Nierespektowanie ich potrzeb, surowe traktowanie czy brak konsekwencji może źle wpłynąć na ich zachowanie, a nawet doprowadzić do przejawów agresji. Pojawia się więc pytanie – jak wychować setera irlandzkiego, aby zarówno pies, jak i właściciel byli usatysfakcjonowani z relacji?

Jak wychować setera irlandzkiego?

Wychowanie setera irlandzkiego warto rozpocząć już od pierwszych miesięcy życia. Psy tej rasy są podatne na szkolenie i szybko się uczą nowych umiejętności i sztuczek. W początkowych etapach pracy ze szczeniakiem setera irlandzkiego najlepiej skupić się na nauce czystości, chodzeniu przy nodze oraz odpowiedniej socjalizacji – z psami, ludźmi oraz innymi zwierzętami.

Setery irlandzkie to psy myśliwskie, stworzone do tropienia i wypłaszania zwierzyny. Dlatego w wychowywaniu warto szczególną uwagę poświęcić przywoływaniu. Pies powinien na zawołanie zrezygnować z tropu i wrócić do właściciela, a ćwiczenie tej umiejętności wymaga konsekwentnego działania. Ważne jest także ćwiczenie koncentracji na przewodniku – seter irlandzki musi reagować na polecenia człowieka, nawet jeśli jego instynkt myśliwski daje o sobie znać.

Treningi z seterem irlandzkim

Warto pamiętać, że setery irlandzkie wymagają dużej dawki aktywności fizycznej – zwykłe, fizjologiczne spacery dwa razy dziennie to zdecydowanie za mało. Dlatego trening psa tej rasy powinien uwzględniać potrzebę ruchu i tropienia, ale także naukę sztuczek, aby stymulować aktywność umysłową.

Dobrym pomysłem na treningi z seterem irlandzkim jest uprawianie sportu z psem. Szczególnie polecany dla tej rasy jest dog trekking bądź canicross, a niektóre setery świetnie odnajdują się w agility lub frisbee. Warto też ćwiczyć tropienie użytkowe, które zaspokaja potrzebę węszenia.

Zobacz też:  Seter irlandzki mahoniowy - opis i opinie umaszczenia

Przy trenowaniu z psami tej rasy warto nieustannie uczyć ich nowych sztuczek. Setery irlandzkie uwielbiają pracę z człowiekiem, a przyswajanie nowych umiejętności stymuluje je nie tylko fizycznie, ale również umysłowo. Obok klasycznych komend, takich jak „siad” czy „waruj”, można wprowadzić takie sztuczki jak chociażby przybijanie piątki, turlanie, stepowanie czy chodzenie do tyłu.

Seter irlandzki – charakter

Główną cechą charakteru setera irlandzkiego jest energiczność i pogodne usposobienie. Łatwo przywiązuje się do właściciela i ciężko przeżywa rozłąkę z nim. Psy tej rasy są niezwykle bystre i inteligentne, dlatego szybko uczą się nowych sztuczek. Ze względu na swoją łagodność, nie sprawiają problemów w kontaktach z dziećmi czy innymi zwierzętami.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też