Jakie imię wybrać dla setera irlandzkiego?

Już wiesz, że nowym członkiem rodziny stanie się szczeniak setera irlandzkiego? Zastanawiasz się jakie imię wybrać? Podpowiemy ci w jaki sposób należy je wybrać i zapoznamy z najciekawszymi i napopularniejszymi imionami dla tej rasy.
imię dla setera irlandzkiego

Niniejszy artykuł jest wynikiem naszej kooperacji z zlotygrod.pl

Nowy członek rodziny

Szczeniaki setera irlandzkiego możemy kupić w cenie ok. 3500-4500zł. Bardzo ważne jest, by przed adopcją dobrze sprawdzić hodowlę, z której chcemy nabyć psa. Dzięki temu będziemy mieć większą pewność co do dobrego zdrowia i określonych cech rasowych. Hodowla powinna być zarejestrowana w Związku Kynologicznym i spełniać wymogi FCI. Dobrze jest rónież sprawdzić w jakich warunkach żyją psy z danej hodowli. 

Kiedy już uda nam się znaleźć odpowiednią hodowlę i wybrać wymarzonego szczeniaka – czas na przygotowania do przyjęcia w domu nowego domownika. Inaczej mówiąc, to czas by kupić przyszłemu pieskowi odpowiednią karmę, legowisko, zabawki, szelki i smycz… Warto również znaleźć dobrego weterynarza, do którego udamy się na pierwszą wizytę. Pamiętajmy, że już od najmłodszych lat trzeba dbać o zdrowie psa – odrobaczanie i szczepienia to rzecz obowiązkowa dla każdego opiekuna. Szczepienie na wściekliznę jest za to w Polsce wymogiem prawnym.

Charakter setera irlandzkiego

Niektórzy mówią, że imię determinuje charakter… Ale nawet jeśli ty nadal nie wiesz jak nazwać zakupionego szczeniaka, to my już wiemy, jakie cechy charakteru najpewniej będą go wyróżniać. Tak jak każda rasa, setery irlandzkie mają pewne cechy wspólne. 

Przede wszystkim należy pamiętać, że są to psy myśliwskie, a wiec pełne energii, którą będzie trzeba umieć opanować zabawami i spacerami. Psy myśliwskie potrzebują dużej ilości treningu umysłowego i fizycznego. Rasa ta dojrzewa psychicznie dość późno, więc możemy się spodziewać pełni energii nawet w późnych latach życia psa. Mimo to uważaj! Młode setery irlandzkie narażone są na dysplazję stawów biodrowych, dlatego dopóki nie dorosną w pełni, nie wolno ich przeciążać.

Zobacz też:  Seter irlandzki miniaturka. Czy istnieje taka odmiana?

Setery irlandzkie to psy, które bardzo przywiązują się do człowieka i nie lubią samotności. Są przy tym też bardzo rodzinne i cierpliwe, więc jeśli w domu są dzieci, na pewno będą też zadowolone. Więcej okazji do zabawy. A każda zabawa to też dobra okazja do treningu. Warto zacząć go już w najmłodszych latach. Rasa ta jest bardzo inteligentna, więc przy dobrych chęciach i cierpliwości można z nimi naprawdę dużo osiągnąć. Sama tresura powinna być łagodna, ale konsekwentna.

Czym się kierować przy wyborze imienia?

Przy wyborze imienia dla psa należy kierować się kilkoma zasadami, by ułatwić psu rozumienie go w odpowiedni sposób i nam korzystanie z niego.
Imię powinno być krótkie, najlepiej dwusylabowe i dźwięczne. Warto unikać słów, które mogłyby kojarzyć się z innymi komendami. Przykładowo imię Łapek może za bardzo kojarzyć się z komendą podania łapy. Jeśli imię będzie oryginalne na tle innych słów, którymi otoczony jest pies (czyli np. innych słów w języku polskim) z większą łatwością zwierzę zwróci na nie uwagę.

Przykładowe imiona

Zastanawiacie się jakie imię będzie dobre dla waszego nowego pieska? Podamy tutaj kilka najciekawszych (naszym zdaniem)  spośród tych, którymi często nazywane są setery irlandzkie. 

Dla suczki:

 • Kira
 • Karmen
 • Norka
 • Igła
 • Sanka
 • Tora
 • Leya
 • Augie

Dla psa:

 • Burbon
 • Odys
 • Mint
 • Nixon
 • Szafran
 • Koral
 • Adonis
 • Django

Mamy nadzieję, że udało nam się podpowiedzieć lub zainspirować do wyboru imienia, które od tej pory będzie nieustannie na twoich ustach. Pamiętaj, że imię musi zarówno podobać się tobie jak i być łatwe do zapamiętania dla twojego psa. Więc jak nazwiesz swojego nowego przyjaciela?Zobacz także:
Zobacz też:  Seter irlandzki - dla kogo ta rasa?
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też