Seter irlandzki krótkowłosy. Opis, charakter i pielęgnacja

Setery irlandzkie to piękne psy o błyszczącej, jedwabistej sierści i przyjaznym usposobieniu. Są szybkie, mają doskonały węch i myśliwski instynkt. Pierwotnie wykorzystywane były w polowaniach na ptactwo. Dziś są dla swoich właścicieli głównie towarzystwem.
seter irlandzki krótkowłosy

Seter irlandzki krótkowłosy- charakterystyka

Seter to pies o średniej wielkości, należący do grupy wyżłów. Z wyglądu prezentuje się niezwykle dumnie. Charakteryzuje się sportową, dość smukłą sylwetką i umięśnionym ciałem. Głowę ma nieco wydłużoną o krótkiej, gładkiej i delikatnej sierści. Uszy zwisające, długie i ułożone blisko policzków. Klatka piersiowa wąska, w kłębie bardzo wysoki. Ogon średniej długości i nisko osadzony.

Posiada krótką sierść na głowie, u nasady uszu i przedniej części kończyn. Na reszcie ciała średniej długości. Włos delikatny i jedwabisty, lekko falowany. Ogon z wyglądu przypomina pióro.

Setery można spotkać w kolorze:

  • mahoniowym
  • czerwono białym.

Informacje

  • wysokość: psy 58–67 cm, suki 55–62 cm
  • waga: psy 20–25 kg, suki 18–23 kg
  • długość życia: 12-15 lat
  • FCI: grupa IV- wyżły oraz sekcja 2- setery, wyżły irlandzkie i brytyjskie

Usposobienie setera irlandzkiego krótkowłosego

Seter irlandzki krótkowłosy to pies, który uwielbia towarzystwo ludzi. Źle znosi samotność i może z tego względu niszczyć przedmioty i później być nieposłuszny. Ze względu na uwielbienie do ludzi, nie będzie dobrym psem stróżującym.

Jest bardzo energiczny, wesoły i skory do zabawy. Bardzo długo zachowuje swój szczenięcy wigor. Potrzebuje bardzo dużej dawki codziennego ruchu. Na spacerach uaktywnia się jego silny instynkt łowiecki, dlatego należy zawsze trzymać go na smyczy. W przeciwnym razie, gdy zainteresuje go potencjalna zdobycz, może pogonić za nią, nie zważając na nikogo i się zgubić. Idealnie, gdyby na spacerach miał możliwość eksplorowania terenu, tropienia i węszenia.

Pielęgnacja setera irlandzkiego krótkowłosego

Sierść setera irlandzkiego wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Należy go dokładnie czesać po każdym dłuższym spacerze, ze względu na jego umiłowanie do penetrowania krzewów i zarośli. Najlepiej użyć do tego metalowej szczotki. Ważna jest również ochrona przed insektami i kleszczami. W okresie linienia należy czesać go codziennie, a w poza nim- raz w tygodniu.

Zobacz też:  Seter irlandzki mahoniowy - opis i opinie umaszczenia

Do kąpieli zalecane są szampony do mycia długiej i delikatnej sierści. Seter irlandzki ma bardzo wrażliwe uszy i należy szczególnie nie dbać. Uszy powinny być regularnie czyszczone, a po każdej kąpieli osuszane, aby nie doprowadzać do rozwoju bakterii i drobnoustrojów. 

Czy setery irlandzkie trzeba strzyc? Zdecydowanie tak i to regularnie. Skracamy sierść w strategicznych miejscach- na końcu ogona, wyrównujemy pióro i sierść na brzuchu, a łapom nadajemy zaokrąglony kształt. Nożyczkami do degażowania obcina się też sierść na śródstopiu tylnych kończyn. Jeśli nie mamy czasu na samodzielne strzyżenie, zawsze możemy udać się z psem do groomera.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też