Wśród miłośników psów pojawiają się mody na psy określonej rasy. Czas największej popularności seterów irlandzkich minął, ale aktywne rodziny nadal chętnie je wybierają. Przy wyborze psa najważniejsze są jego charakter i potrzeby, ale wiele osób chce też mieć ładnego czworonoga. Setery irlandzkie to eleganckie zwierzęta, których jedwabista pofalowana sierść przyciąga wzrok. A co z umaszczeniem?
Artykuł przygotowany z myślą o naszych czytelnikach, dzięki współpracy z weterynarzgniezno.pl
Seter irlandzki- czy kolor ma znaczenie?
Proces tworzenia rasy trwał kilka stuleci. Początkowo umaszczenie osobników było nieistotne dla hodowców. Chcieli wytrzymałego i bystrego psa pracującego z myśliwym. Dlatego setery irlandzkie występowały w całej gamie maści. Z czasem zaczęto zwracać większą uwagę na kolor sierści. Pod koniec XIX wieku określono, że dopuszczalne są tylko dwie odmiany:
- seter irlandzki mahoniowy, czyli w soczystym odcieniu koloru kasztanowo- rudego, akceptowane są białe odmiany na czole, piersi i palcach,
- seter irlandzki czerwono – biały, z przewagą koloru białego i rudymi łatami.
Czy istnieje czarny seter irlandzki?
Czasem na spacerze możemy spotkać psa, który wygląda jak seter irlandzki, ale jest czarny. Sylwetka, jedwabista sierść- wszystko pasuje, ale ten kolor? To seter szkocki gordon, rasa psów myśliwskiech, powstała pod koniec XIX wieku. Tu dopuszczalne jest tylko umaszczenie czarne podpalane. Czarne bywają też psy w typie rasy seter irlandzki, mające domieszkę innej krwi. Zatem- czarny seter irlandzki nie istnieje.
Elegancki myśliwy- cechy i pielęgnacja sierści
Podstawową cechą wyglądu setera irlandzkiego jest długa pofalowana sierść, o jedwabistym połysku. Na głowie i łapach krótka i gładka, na ogonie tworzy obfite pióro, a na uszach lekko pofalowane frędzelki. Setery linieją obficie wczesną wiosną, suczki dodatkowo po cieczce i odchowaniu młodych. Pielęgnacja szaty będzie inna u psa wystawowego niż u domowego pupila. Pierwszemu trzeba poświęcić znacznie więcej uwagi. W obu przypadkach podstawą jest wyczesywanie sierści metalową szczotką przynajmniej dwa razy w tygodniu. Długie włosy wewnątrz uszu trzeba wycinać, by ułatwić higienę i uniknąć infekcji. Seter na spacerach lubi się pobrudzić, więc konieczne są kąpiele w szamponach dla ras długowłosych. Czy setera irlandzkiego trzeba strzyc? Zdecydowanie tak! Zarośnięty nie prezentuje się dobrze. Warto skorzystać z profesjonalnych usług groomerskich.
Zobacz także: