Seter irlandzki mahoniowy – opis i opinie umaszczenia

Seter irlandzki to piękny pies myśliwski występujący w dwóch odmianach maści. Jedyne dopuszczalne w hodowli kolory to mahoniowy i czerwono- biały. Seter irlandzki czarny- czy w ogóle istnieje? Pielęgnacja szaty setera irlandzkiego- najważniejsze aspekty dbania o aktywnego długowłosego psa.
seter irlandzki mahoniowy

Wśród miłośników psów pojawiają się mody na psy określonej rasy. Czas największej popularności seterów irlandzkich minął, ale aktywne rodziny nadal chętnie je wybierają. Przy wyborze psa najważniejsze są jego charakter i potrzeby, ale wiele osób chce też mieć ładnego czworonoga. Setery irlandzkie to eleganckie zwierzęta, których jedwabista pofalowana sierść przyciąga wzrok. A co z umaszczeniem? 

Artykuł przygotowany z myślą o naszych czytelnikach, dzięki współpracy z weterynarzgniezno.pl

Seter irlandzki- czy kolor ma znaczenie?

Proces tworzenia rasy trwał kilka stuleci. Początkowo umaszczenie osobników było nieistotne dla hodowców. Chcieli wytrzymałego i bystrego psa pracującego z myśliwym. Dlatego setery irlandzkie występowały w całej gamie maści. Z czasem zaczęto zwracać większą uwagę na kolor sierści. Pod koniec XIX wieku określono, że dopuszczalne są tylko dwie odmiany:

  • seter irlandzki mahoniowy, czyli w soczystym odcieniu koloru kasztanowo- rudego, akceptowane są białe odmiany na czole, piersi i palcach, 
  • seter irlandzki czerwono – biały, z przewagą koloru białego i rudymi łatami.

Czy istnieje czarny seter irlandzki?

Czasem na spacerze możemy spotkać psa, który wygląda jak seter irlandzki, ale jest czarny. Sylwetka, jedwabista sierść- wszystko pasuje, ale ten kolor? To seter szkocki gordon, rasa psów myśliwskiech, powstała pod koniec XIX wieku. Tu dopuszczalne jest tylko umaszczenie czarne podpalane. Czarne bywają też psy w typie rasy seter irlandzki, mające domieszkę innej krwi. Zatem- czarny seter irlandzki nie istnieje. 

Elegancki myśliwy- cechy i pielęgnacja sierści

Podstawową cechą wyglądu setera irlandzkiego jest długa pofalowana sierść, o jedwabistym połysku. Na głowie i łapach krótka i gładka, na ogonie tworzy obfite pióro, a na uszach lekko pofalowane frędzelki. Setery linieją obficie wczesną wiosną, suczki dodatkowo po cieczce i odchowaniu młodych. Pielęgnacja szaty będzie inna u psa wystawowego niż u domowego pupila. Pierwszemu trzeba poświęcić znacznie więcej uwagi. W obu przypadkach podstawą jest wyczesywanie sierści metalową szczotką przynajmniej dwa razy w tygodniu. Długie włosy wewnątrz uszu trzeba wycinać, by ułatwić higienę i uniknąć infekcji. Seter na spacerach lubi się pobrudzić, więc konieczne są kąpiele w szamponach dla ras długowłosych. Czy setera irlandzkiego trzeba strzyc? Zdecydowanie tak! Zarośnięty nie prezentuje się dobrze. Warto skorzystać z profesjonalnych usług groomerskich.  

Zobacz też:  Seter irlandzki - cena. Ile kosztuje pies seter irlandzki?
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też