Czy seter irlandzki się leni? – charakter i podstawowe potrzeby rasy

Seter irlandzki ma pogodne usposobienie i niespożytą energię. To bystry, skuteczny myśliwy o silnym instynkcie łowieckim. Jest łagodny i bardzo kocha ludzi. Przeczytaj, jak zadbać o jego potrzeby i dla kogo seter irlandzki będzie dobrym towarzyszem.
seter irlandzki leni

Seter Irlandzki to piękny rudy pies, który oczarował wielu miłośników czworonogów na całym świecie. Jego niewątpliwy urok kryje jednak cechy czworonożnego irlandzkiego myśliwego, który może okazać się wymagającym pupilem. Dla kogo będzie odpowiednim towarzyszem? Sprawdźmy. 

Oto artykuł, który jest rezultatem naszej kreatywnej współpracy z vetamina.pl

Czy seter irlandzki się leni?

Zdecydowanie nie jest on typem leniwego psa, który kocha miękką kanapę i może na niej spędzić większość życia. Ten temperamentny i radosny pies, potrzebuje aktywnych fizycznie i uważnych, otwartych na rozwój opiekunów, z którymi stworzy dobrą wieloletnią relację.  

Potrzeby psa tej rasy

Seter irlandzki to rasa stworzona z przeznaczeniem do polowań na ptactwo. Jest bystry, inteligentny i kocha wyzwania. Uwielbia być w ruchu, świetnie pływa, jest bardzo energiczny i wytrzymały. Ma silny instynkt łowiecki, przez co może być nieposłuszny i skłonny do ucieczek. Na spacerach zdarza mu się polować na ptaki i koty. Jest radosny i pozytywnie nastawiony do innych psów i ludzi- zaprzyjaźni się z każdym. Ma łagodne usposobienie i uwielbia dzieci. Ceni sobie uwagę opiekunów i może mocno domagać się pieszczot. Nie przejawia agresji- nie sprawdzi się jako obrońca i stróż posesji. Źle znosi nudę, bywa że sam sobie znajduje zajęcie, które może być trudne do zaakceptowania. Czy seter irlandzki się leni?- na kanapie lub posłaniu można go spotkać jedynie, gdy regeneruje się po dużym wysiłku.

Wyzwanie czy przyjemność

Dla kogo seter irlandzki to dobry towarzysz? Jest to pies dla osób aktywnych i gotowych na pracę z pupilem, któremu trzeba poświęcić dużo uwagi. Podstawą stworzenia dobrej relacji z seterem irlandzkim jest zapewnienie mu sporej dawki ruchu i urozmaiconych zajęć umysłowych. Konieczne są codzienne spacery na otwartej przestrzeni, trwające przynajmniej godzinę. Pozwalają na spożytkowanie energii fizycznej i eksplorację otoczenia, która zapewnia psu niezbędną ilość bodźców. Rowerzyści i biegacze znajdują w seterze irlandzkim wspaniałego towarzysza treningów w każdą pogodę. Miłośnicy górskich wędrówek mogą zabrać go na szlak- to zwinny, wytrwały, odporny na deszcz i upał wędrowiec. Seter szybko i chętnie się uczy, więc ciekawym wspólnym zajęciem jest trening posłuszeństwa i nauka rozmaitych sztuczek. Motywacja do pracy powinna być oparta wyłącznie na pozytywnym wzmocnieniu w postaci smaczków, głaskania, czy zabawki. Seter chętnie uczestniczy w treningach nose work i prostych zabawach węchowych, które wymagają intensywnej pracy umysłowej w dużym skupieniu. Zabawy te są niezastąpione w domu, gdy nie ma możliwości wyjścia na długi spacer z powodu choroby, czy bardzo złej pogody. Dzięki nim można “zmęczyć” energicznego psa, uniknąć jego sfrustracji i niepożądanych zachowań. Seter irlandzki sprawdzi się, jako członek aktywnej rodziny i towarzysz lubiącego ruch singla. 

Zobacz też:  Czy seter irlandzki to pies myśliwski - polowanie a spacery


Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też