Czy seter irlandzki to pies myśliwski – polowanie a spacery

Seter irlandzki to energiczne i radosne psy, które uwielbiają kontakt z człowiekiem. Powstały jako rasa myśliwska, jednak w obecnych czasach częściej są wykorzystywane jako psy towarzyszące. Czym cechują się setery irlandzkie i jakie mają potrzeby?
seter irlandzki myśliwy

Seter irlandzki – jaka to rasa?

Seter irlandzki, jak sama nazwa wskazuje, wywodzi się z Irlandii. Powstał w wyniku krzyżowania miejscowych spanieli wystawiających z francuskimi spanielami bretońskimi, foxhoundami, posokowcami i pointerami. Takie pochodzenie świadczy o tym, że seter irlandzki jest typowym psem myśliwskim, stworzonym do tropienia, wystawiania oraz wypłaszania ptactwa. Rasa ta cechuje się szlachetnym wyglądem, niesamowitą zwinnością oraz szybkością. Jako jedne z nielicznych psów, setery irlandzkie potrafią tropić tak zwanym „górnym wiatrem” – czyli wysoko nad ziemią.

Obecnie setery są bardzo popularna jako psy towarzyszące, rodzinne. Chociaż są lojalne, radosne i łatwo przywiązują się do właściciela, nie można zapomnieć o ich potrzebach typowych dla psów myśliwskich oraz energicznym charakterze.

Seter irlandzki – charakter

Na charakter setera irlandzkiego składa się przede wszystkim pogodne usposobienie, entuzjazm oraz niezwykła żywiołowość i energia. Psy te są bardzo inteligentne i chętnie współpracują z właścicielem, szybko ucząc się nowych sztuczek.

Seter irlandzki jest psem łagodnym w stosunku do dzieci, dobrze reaguje na inne psy czy koty (pod warunkiem, że od początku jest z nimi socjalizowany). Rasa ta nie jest agresywna i chętnie nawiązuje kontakty z ludźmi i zwierzętami, zachowuje jednak przy tym pewną niezależność.

Obserwując tego psa w domu, można zadać sobie pytanie – czy seter irlandzki się leni? Wydaje się, że większość czasu odpoczywa, leżąc na kanapie czy po prostu śpiąc. Jednakże chociaż z pozoru może się wydawać leniuchem, w rzeczywistości gromadzi siły, aby wykorzystać je na energiczne aktywności i dużą porcję ruchu.

Aktywności dla psa myśliwskiego

Seter irlandzki należy do ras użytkowych i jest psem myśliwskim. Został stworzony do polowania na kaczki, bażanty, kuropatwy i inne ptactwo, które może tropić, wystawiać i płoszyć nie tylko na otwartej przestrzeni, ale również w zaroślach, na bagnach oraz w wodzie. Nie oznacza to jednak, że z seterem irlandzkim koniecznie trzeba polować – jego potrzeby można zaspokajać również poprzez innego rodzaju aktywności.

Zobacz też:  Czy seter szczeka - jak ograniczyć głośność pupila?

Pies tej rasy wymaga długich spacerów, zapewniających sporą dawkę ruchu. Najlepiej zabierać setera na łąkę czy do lasu, gdyż tego typu tereny dostarczą mu najwięcej bodźców. Jednakże samo chodzenie na smyczy czy nawet puszczenie luzem (jeżeli pies umie wracać na komendę) to za mało, aby zaspokoić potrzeby tej rasy. Dlatego warto uprawiać z seterem irlandzkim różnego rodzaju sporty, takie jak agility, dogtrekking bądź też canicross, które zapewnią mu odpowiednią dawkę aktywności fizycznej i psychicznej. Dodatkowo dobrym rozwiązaniem są zabawki dla psów oraz maty węchowe, które zaspokoją potrzeby umysłowe setera irlandzkiego.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też