Pielęgnacja setera irlandzkiego. Jak odpowiednio dbać o naszego pupila?

Seter irlandzki jest psem, który wymaga kompleksowej i regularnej pielęgnacji. Od kąpieli, przez czesanie i obcinanie pazurów, aż po sprawdzanie czystości uszu.
seter irlandzki pielęgnacja

By pielęgnacja przebiegała sprawnie, trzeba od szczeniaka przyzwyczajać pupila do zabiegów. Można w tym celu nagradzać go pochwałami i niewielkimi smaczkami np. za każdy obcięty pazurek.

Z przyjemnością dzielimy się materiałem, który powstał dzięki współpracy z york-fitness.pl

Jak dbać o sierść?

Setery irlandzkie mają sierść, która jest jednym z ich największych atutów. Przylegająca do ciała, odpowiednio zadbana jest jedwabista i lśniąca. Na tyle długa, że bez pielęgnacji mogą powstać kołtuny.

Psa trzeba regularnie wyczesywać, najlepiej metalowym grzebieniem. Pupil musi być dokładnie wyczesany na całym ciele, od nasady włosia do końców. Częstotliwość wyczesywania jest kwestią indywidualną i zmienną. Należy zwrócić uwagę na stan sierści psa oraz porę roku. W lecie, przy intensywnym, nieprzerwanym linieniu może to być konieczne nawet codziennie. Przez resztę roku na ogół wystarczy raz w tygodniu, jednak ponownie, to kwestia indywidualna i trzeba dostosować ją do potrzeb psa. Intensywnie linieją też niekastrowane suczki, po każdej cieczce. Gdy odpowiednio zadbamy o sierść zwierzaka przed jego czesanie, strzyżenie nie będzie konieczne.

Co z kąpielami?

W tej kwestii też warto to robić regularnie, jednocześnie dopasowując regularność do samego psa. Zbyt rzadkie mycie może prowadzić do nieprzyjemnej woni psa, za częste jednak do wysuszenia skóry psa, a od tego do infekcji i chorób.

Na pewno muszą być one częste, jeśli pies spędza aktywnie czas, na spacerach biegając po zaroślach. W takim wypadku trzeba zwracać uwagę także na kleszcze. Dla setera irlandzkiego należy kupić szampon dla psów długowłosych o delikatnej sierści. Stosowanie odżywki nie jest konieczne, ale decyzja należy do właściciela.

Higiena

Poza wspomnianym czyszczeniem uszy należy też sprawdzać regularnie oczy, czy nie łzawią za bardzo ani nie są zaczerwienione, miejsca intymne, czy nie ma jakiś niepokojących zmian (np. zaczerwienienie, brzydki zapach) oraz zęby, czy nie odkłada się na nich kamień.

Zobacz też:  Seter irlandzki - włos czy sierść. Co posiada seter irlandzki?

Na wspomniane uszy trzeba zwracać szczególną uwagę, ponieważ są potencjalnym miejscem niebezpiecznych infekcji. Należy uważać, by przy kąpieli nie wlała się do nich woda.

Włosy rosnące w uszach najlepiej wycinać, by nie osadzał się na nich brud mogący prowadzić do infekcji. Wydzielina w uszach pupila nie powinna jednak niepokoić, jest zjawiskiem naturalnym i jej czyszczenie pozbawia ucho naturalnej bariery ochronnej. Należy jednak obserwować, czy nie wydziela się jej za dużo lub czy nie zmienia koloru na zbyt ciemny, bo są to objawy infekcji, z którymi warto się udać do weterynarza.

Zaufajmy profesjonalistom

Jeśli tak wiele obowiązków przy psie nas przerasta lub nie mamy na nie czasu, warto udać się do profesjonalnego groomera. Groomer kompleksowo zajmie się naszym pupilem, wykonując wszystkie wyżej wymienione obowiązki. Za taką usługę się jednak płaci – obecnie godzinny zabieg wycenia się od 60 do 100 zł, zależnie od salonu. W wielu przypadkach jest to warte swojej ceny, bo groomerzy używają narzędzi i preparatów o wysokiej jakości. Jest to jednak kwestia, w której decyzja zależy tylko i wyłącznie od właściciela.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *