Seter irlandzki – włos czy sierść. Co posiada seter irlandzki?

Setery irlandzkie mają wyjątkowo piękną, długą, lśniącą sierść. Większość psów rasowych posiada sierść, ale niektóre pupile mogą mieć również włos, który przypomina ludzki. Jaki rodzaj owłosienia posiada seter irlandzki? Czy jest on trudny w pielęgnacji? Tego dowiesz się w niniejszym artykule.
seter irlandzki włos czy sierść

Przedstawiamy artykuł, który jest owocem wspólnych działań z tarand.pl

Jak wygląda seter?

Setery irlandzkie to psy średniej wielkości, których masa wynosi około 30 kg (suczki są zazwyczaj mniejsze od psów). Rasa ta wyróżnia się harmonijną budową ciała, dynamicznym ruchem, długą szyją i szczupłym pyskiem. Jeśli chodzi o sierść, setery posiadają długi włos w odcieniu mahoniowym (brąz wpadający w rudość). W wybranych miejscach dopuszczalne są białe oznaczenia. Jego wyjątkowe owłosienie dodaje mu elegancji i szyku. Na końcówkach uszu, kończynach oraz ogonie występuje włos układający w się w piórka. Mimo, że jego sierść może przypominać włos – wygląda na gładką i błyszczącą, jest sierścią która posiada większość psów. 

Pielęgnacja pupila

Piękna sierść setera irlandzkiego wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Powinna być czesana przynajmniej dwa razy w tygodniu, najlepiej za pomocą szczotki z metalowymi igłami lub miękkim włosiem. Taka szczotka dobrze wyczesze kołtuny, nie szarpiąc włosów pupila. Aby rozczesać bardzo mocno poplątane włosy należy użyć grzebienia metalowego i robić to bardzo delikatnie. Pazurki setera należy podcinać raz w miesiącu – pies często wyprowadzany na spacery, który ma zapewnioną sporą ilość ruchu przeciera pazurki o podłoże. W czasie wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych pamiętajmy także o oczach i uszach. Jeżeli zauważymy coś niepokojącego, np. zaczerwienienie wewnątrz uszu, łzawienie z oczu lub nadmierne drapanie się psa, warto skonsultować to z weterynarzem. 

Seter irlandzki – podsumowanie

Pielęgnacja sierści setera irlandzkiego nie jest trudna, ale wymaga systematyczności. Rasa jest bardzo ruchliwa i uwielbia aktywność fizyczną, więc nawet jeżeli nasz pupil jest krótkowłosy, wtedy nie trudno o kołtuny i zanieczyszczenia na sierści. Odpowiednio zadbany pupil będzie pięknie prezentował się na spacerach oraz zachowa zdrową skórę oraz piękną sierść. 

Zobacz też:  Pielęgnacja setera irlandzkiego. Jak odpowiednio dbać o naszego pupila?


Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *