Seter irlandzki – charakter, wygląd i waga
Setery irlandzkie to psy posiadające charakter typowego psa myśliwskiego, jego pierwotnym celem było przede wszystkim polowanie na ptactwo. Dziś, ta rasa psa jest doskonałym psem towarzyszącym, że względu na swoje usposobienie: inteligencję, lojalność, energiczność i przywiązanie do opiekuna. Seter zaliczany jest przez FCI do 7 grupy – wyżłów oraz sekcji 2 – setery, wyżły irlandzkie i brytyjskie. Psy mają dużą sylwetkę oraz piękną, falującą podczas ruchu długą sierść. W stosunku do swojej wysokości waga seterów irlandzkich nie jest duża. Dorosły pies setera irlandzkiego waży 30,5 kg a suka 26 kg. Wagę szczeniaka setera irlandzkiego należy kontrolować u weterynarza i aby była prawidłowa odpowiednio żywić pupila.
Seter irlandzki – prawidłowe żywienie
Czym żywić setera irlandzkiego, aby jego waga była prawidłowa i był zdrowy? Energia psa tej rasy wymaga odpowiednio dobranej karmy. Najczęstszym wyborem właścicieli seterów jest sucha karma dla psów dużych ras – gotowe karmy są zbilansowane i dbają o zdrowie zębów, dziąseł, układ odpornościowy i zawierają wystarczającą ilość witamin. Przy zakupie karmy dla setera należy unikać składników takich jak gluten, barwniki spożywcze, BHA i BHT. Pierwsze w składzie karmy powinno być mięso np. kurczak, wołowina, jagnięcina, baranina.
Karmienie szczeniaka setera irlandzkiego polega na podawaniu dużych ilości pokarmu dla szczeniąt, aby dobrze się rozwijał. Do ukończenia szóstego miesiąca życia pies może jeść nawet do 4 razy więcej niż dorosły osobnik. Trzeba jednak kontrolować wagę szczeniaka setera irlandzkiego i nie przekarmiać go. Szczenięta powinny jeść od 3 do 4 razy dziennie.
Seter irlandzki – zdrowie
Każda rasa psa posiada najczęściej występujące choroby związane z genetyką. U seterów irlandzkich popularnym schorzeniem jest dysplazja stawów biodrowych, która może wpłynąć na problemy z poruszaniem się. Przed reprodukcją psów tej rasy konieczne jest przebadanie wzroku i stanu stawów biodrowych, aby schorzenia nie rozprzestrzeniały się na kolejne mioty. Setery irlandzkie mogą mieć także problemy gastryczne. Zapobieganie chorobom u setera irlandzkiego polega na jego odpowiednim żywieniu, aktywności fizycznej psa oraz regularnych wizytach kontrolnych u weterynarza.
Seter irlandzki – podsumowanie
Setery irlandzkie to wdzięczne psy, wnoszące dużo radości do naszego życia i otoczenia. Aby tak było, musimy dbać o swojego pupila, dobrze go żywić oraz kontrolować jego wagę. Setery irlandzkie potrzebują dużo ruchu i różnego rodzaju aktywności. Jeżeli pojawią się problemy zdrowotne, nie zwlekajmy z wizytą u lekarza weterynarii, a nasz pupil przeżyje z nami wiele pięknych lat.
Zobacz także: