Z dumą prezentujemy treść stworzoną na zamówienie portalu zwierzdobry.pl
Seter irlandzki klasyfikacja FCI
Seter irlandzki to rasa psów uznawana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI, Fédération Cynologique Internationale). FCI jest to najbardziej poważana na świecie hodowców organizacja zrzeszająca hodowców psów, mająca siedzibę w Belgii. To między innymi ta organizacja określa ścisłe wzorce pożądanego wyglądu i zachowania u psów rasowych. Istnieją również takie organizacje jak Związek Kynologiczny w Polsce (ZKwP), który jest ściśle powiązany z międzynarodowym FCI. Psy posiadające rodowody wydane, przez te organizacje są przez społeczeństwo międzynarodowe uznawane za rodowodowe. Inne stowarzyszenia zrzeszające hodowców nie mają takiej renomy, ponieważ nie zawsze dbają w dostateczny sposób o czystość ras i o dobrobyt hodowanych psów.
Seter irlandzki jest rasą uznaną przez stowarzyszenia międzynarodowe. W klasyfikacji FCI posiada, aż dwa wzorce. Seter irlandzki należy do grupy VII, sekcji „brytyjskie i irlandzkie wyżły i setery”. Ubarwienie mahoniowe należy do wzorca numer 120, a czerwono-białe jest pod numerem 330. Obie odmiany podlegają próbom pracy.
Czy możemy mówić o seterach miniaturowych?
Mały seter irlandzki to często wyszukiwane wyrażenie. Niestety musimy Was zmartwić. W klasyfikacji międzynarodowej nie występują setery irlandzkie w odmianie miniaturowej. FCI podaje dokładne widełki wzrostu w kłębie, jakie powinien posiadać rasowy seter irlandzki. Seter irlandzki czerwony może mieć od 55 cm, do 67 cm w kłębie. Seter irlandzki czerwono-biały powinien mieć wymiary między 57 cm, a 66 cm.
Mały seter irlandzki istnieje?
Według najbardziej poważanego związku hodowców psów (FCI) nie istnieje rasa seter irlandzki miniaturowy. Jeśli chcesz kupić mniejszego psa tej rasy, powinieneś skierować swoje poszukiwania w kierunku suczek. Są one zazwyczaj niższe, niż samce i to do nich należą najniższe podawane wymiary. Mały seter irlandzki jest to raczej wymysł osób chcących zarobić kosztem osób niewtajemniczonych w tajniki świata kynologicznego.