Seter irlandzki – szczeniaki szczeniakom nierówne
Obecnie cena za setera irlandzkiego waha się od 3500 do 4500 zł.
To, ile damy za szczeniaka setera irlandzkiego zależy w dużej mierze od hodowli. Różni hodowcy tej rasy różnie ustalają ceny. Ta cena może zależeć od wieku, płci i samego ubarwienia psa – im ładniejszy pies, tym więcej za niego zapłacimy. Rudo-brąz to obecnie najbardziej pożądane ubarwienie, z resztą nie bez powodu. Trzeba się z tym liczyć.
W grę wchodzi też usposobienie. Setery irlandzkie są znane jako przyjacielska, żywiołowa i lojalna człowiekowi rasa. Rzadko spotyka się agresywne setery, ich zachowanie wynika z resztą ze złego wychowania. Nie znaczy to jednak oczywiście, że w miocie nie będzie mniej lub bardziej dominujących szczeniaków.
Hodowla – odpowiedzialność i szczerość
Hodowcy nie tylko seterów, ale żadnej rasy w ogóle nie powinni sprzedawać najbardziej dominujących szczeniaków z miotu. Mogą, a w zasadzie na pewno będą one sprawiać kłopoty wychowawcze, nawet przy tak podstawowych sprawach jak nie załatwianie się w domu. Jeszcze większy problem pojawi się w domu z dziećmi, bo pies może chcieć zaznaczyć dominację nad małym domownikiem przez chociażby załatwienie się na łóżku dziecka. Warto więc przed kupnem poobserwować, jak upatrzony szczeniaczek bawi się z rodzeństwem, czy nie jest zbyt gwałtowny. Wiadomo, że setery to bardzo aktywna i żywiołowa rasa, zwłaszcza za szczeniaka, jednak nawet wtedy można zauważyć, czy nie próbują dominować nad innymi pieskami za bardzo, czy ich nie przegania od upatrzonych zabawek, miejsca do położenia się czy nawet od miski z wodą.
Nie należy się wahać przed zadawaniem pytań hodowcy o usposobienie psa i jeśli nie będzie udzielał szczegółowych, satysfakcjonujących nas odpowiedzi, pytać dalej, aż się dowiemy, lub zrezygnować i wybrać innego hodowcę.
Zdrowie szczeniaków setera irlandzkiego
Szczególnie powinna zwrócić naszą uwagę sytuacja, kiedy z miotu został tylko jeden szczeniak. Może to oczywiście być zwyczajny pech, że nikt go wcześniej nie wybrał na pupila. Jednak jeśli mamy do czynienia z tym hodowcą (lub w ogóle z kupnem psa z oficjalnej hodowli) pierwszy raz, należy dopytać o stan zdrowia szczeniaka, kiedy ostatnio był u weterynarza i co powiedział lekarz. Gdy hodowca nie udziela zadowalających odpowiedzi lub w ogóle się od nich wykręca, lepiej zrezygnować, niż wziąć do domu zwierzaka, który zdechnie po paru miesiącach, a może nawet tygodniach. Jeśli hodowca stwierdzi, że ze szczeniakiem jest wszystko w porządku, a przy wizycie u weterynarza zostaną stwierdzone jakieś znaczne wrodzone choroby – skontaktować się z hodowcą, starać się pociągnąć do odpowiedzialności za oszustwo.
Zobacz także: